Prieks, ka vairs nebūs jālieto ķīmiskie, veikalos nopērkamie ekstrakti…
Septembra sākumā, kad meži bija pārpildīti ar mellenēm… Labi, es nezinu kad un cikos meži bija un vai vispār šogad bija pārpildīti ar mellenēm, bet es zinu to, ka veikalu vitrīnas bija pilnas ar skaistām, ne meža, lielogu mellenēm. Jā, tieši tā es mēdzu lasīt “mežā” mellenes – ieliekot tās skaisti grozā un pie kases par tām samaksājot. Un neskatieties uz mani ar tik nosodošām acīm vai virtuālām domām. Protams, perfektā scenārijā tās dotos uz mežu lasīt pats, bet… Tam vajag kompasu, uzlādētu mobilo, svilpi vai, kā man bērnībā iemācīja izdzīvošanas rokasgrāmata ar nosaukumu – Ansītis un Grietiņa, ir nepieciešamas vismaz maizes drupačas, lai atrastu ceļu ārā no meža.
Tā kā biju tikko pagatavojis ābolu džemu, tad skatoties uz mellenēm, protams vēlējos džemu arī no tām. Atrodot recepti, kas man iepatikās dēļ nosaukuma – Lavandas/melleņu džems, sapratu, ka man trūkst viena svarīga receptes sastāvdaļa – lavandas ekstrakts. “Iegoglējot”, kur varu tādu iegādāties, vienīgais, ko atradu, bija lavandas ķermeņa eļļa. Kaut arī aprakstā nebija teikts, ka nav ieteicams pievienot pie pārtikas, tomēr šai receptei vajadzēja ekstraktu, nedz eļļu.
Īsāk sakot, meklējot vai ekstraktus var pasūtīt no ārzemēm, sapratu, ka pagalmā, puķudobē pašiem aug sava lavanda. [Nonākt pie šī secinājuma man prasīja pāris stundas, bet … Kurš neaudzē lavandu, tas neatceras, ka to audzē kāds cits dekoratīviem nolūkiem. Nekas – labs džems no lavandas arī būs dekoratīvs!] Atradu pāris rakstus internetā, kā pašam pagatavot dažādus ekstraktus. Un… Ir pagājuši 4,5 mēneši, ir gada priekšpēdējā diena, un varu apgalvot, ka džema man nav!!! Bet man ir pāris paštaisīti ekstrakti, patstāvīgā klienta karte alkohola, precīzāk, degvīna nodaļā un prieks, ka vairs nebūs jālieto ķīmiskie, veikalos nopērkamie ekstrakti.
Jā, tieši tik vienkārši tas bija. Pašlaik manos krājumos ir 4 paštaisīti ekstrakti – lavandas, apelsīnu, vaniļas un piparmētru. Tuvākajā laikā krājumus plānoju papildināt ar citrona, greipfrūta, laima, kafijas un šokolādes ekstraktiem.
Ir vajadzīgas tikai trīs sastāvdaļas: degvīns – ne mazāk, kā 40% (var arī tekilu, rumu, viskiju, bet degvīns ir ar tīrāko pašgaršu), lavanda (piparmētra, citrusaugļi, vaniļa, kafija, kakao) un LAIKS. Izlasot vairākus rakstus, nonācu pie optimālā varianta – jo ilgāk, jo labāk. [Šī nav vienīgā dzīves lieta, kas attiecināma uz šo variantu, bet turpinam par ekstraktiem.] Tātad – jo ilgāk noturēsi, jo stiprāka un izteiktāka būs ekstrakta garša un nokrāsa. Tikai jāatcerās, ka pirmos divus mēnešus, pudeles katru dienu jāpakrata, lai garšas samaisītos. Vēlāk to var darīt retāk. Ieteicamais noturēšanas laiks ir 8 nedēļas, bet es, saprotot, ka veikalā mellenes ir šā vai tā un man vēl ir ķīmiskie ekstrakti, kurus varēju tērēt, noturēju savus 4,5 mēnešus. Un tas bija tā vērts. To var apstiprināt arī bariņš dziedošu sieviešu, kuras tos nodegustēja “tīrā” veidā.
Esmu paspējis tos jau izmēģināt ar dāžādiem saldajiem, cepumiem un kūkām, bet tik pat labi, tos var pievienot pamatēdieniem, kokteiļiem vai kafijai.
PAŠTAISĪTI EKSTRAKTI
Drukāt/PrintSastāvdaļas
- VANIĻAS EKSTRAKTS
5 vaniļas pākstis
250ml degvīnu* - PIPARMĒTRU EKSTRAKTS
1 krūze piparmētru lapas
500ml degvīnu* - APELSĪNU EKSTRAKTS
5 apelsīni
250ml degvīnu* - LAVANDAS EKSTRAKTS
50 lavandas galviņas
400ml degvīnu*
Pagatavošana
- Vaniļas pākstis pārgriež gareniski, lai vaniļas sēkliņām būtu vieglāk sajaukties ar šņabi (ja pudele/trauks, kurā ievieto vaniļas pākstis, nav pietiekoši liels, lai šnabis nosegtu visu pāksti, tad to sagriež 2-3 daļās); Piparmētru lapas noplēš no kātiem; Apelsīnus nomizo ar smalku rīvīti (uzmanoties, lai norīvētu tikai mizas oranžo daļu, bet baltums paliktu pie apelsīna) vai nomizo ar dārzeņu mizojamo garenās strēmelēs (arī izvairoties no mizas baltās daļas); Lavandas galviņas nogriež no kātiņiem un ļauj dienu/divas izžūt saulē/siltumā;
- Ievietot vaniļas pākstis/piparmētru lapas/apelsīnu mizas/lavandas galviņas pudelē vai citā, noslēdzamā traukā;
- Pudelē ielej degvīnu un to cieši noslēdz;
- Pudeli sakrata, lai galvenā ingredienta garšas samaisītos ar degvīnu (to dara katru/katru otro dienu, līdz ekstrakts ir gatavs);
- Pudeli novieto tumšā vietā – vietā, kura nenonāk saules staru ietekmē;
- Pēc ~8 nedēļām ekstrakts ir gatavs lietošanai (ja garšu vēlas izteiktāku, to var noturēt ilgāk);
- Iegūto ekstrakta šķidrumu pārlej citā pudelē, izkāšot to caur smalku sietu tā, lai lavandas galviņas/piparmētru lapas/apelsīnu mizas/vaniļas pākstis vairs neatrastos ekstraktā.
Piezīmes
*Degvīna vietā var izmantot rumu, tekilu, viskiju vai brendiju, tomēr degvīns būs ar tīrāko pašgaršu, kas vislabāk ļaus izgaršot ekstrakta galvenā ingredienta garšu. Bet, ja vēlaties piedot savam ekstraktam papildus garšas niansi, droši var izmēģināt citus alkohola veidus, galvenais, lai tie būtu vismaz 40%. Kā arī, lai iegūtu dažādu garšu ekstraktus, tos gatavojot, var miksēt ingredientus, piem., piparmētras ar lavandu.Svarīga nianse ir, lai šņabis pudelē nosegtu mizas, lapas un vaniļas pākstis, tādejādi izvairītos no pelēšanas riska.
Kad ekstrakti gatavi, neizmetiet mizas, pākstis un galviņas – tās var izmantot citu ēdienu, piem., saldo pagatavošanai. Ielieciet tās noslēdzamās burciņās un ievietojiet ledusskapī, kamēr atradīsiet piemērotu ēdienu, kam tās pievienot (sasūcinātais alkohols tajās, neļaus tām pāris dienas sabojāties).
Ja Tu pagatavoji šo ēdienu, parādi to arī mums! Ietago savu bildi ar #stayforabite.
Mēs ar lielāko prieku apskatīsim kā Tev ir sanācis!